Tedaviler

Bel Fıtığından Kaynaklanmayan Bel Ağrılarının Nedenleri

Bel ağrısı toplumda sık görülen şikayetlerden biridir. Normal populasyonun %25’ inin hayatının bir döneminde bel ağrısı şikayetleri olmuştur ve yine toplumun %10 yine bu şikayetler ile hekime başvurmuştur.

Bel ve siyatik ağrıları nöroşirurjiyen tarafından çoğunlukla bel fıtığına bağlı olarak ortaya çıkan bir durum olarak düşünülür. Ancak iki ayrı tablonun da bu şikayetleri meydana getirebileceği unutulmamalıdır:

  1. Omurilik kanal darlığı (lateral reses sendromu)
  2. Bel kemiklerindeki eklemlerin eklem hastalığı (faset sendromu)

Bel fıtığı şikayetleri genellikle çok şiddetlidir. Bası yaptığı bölgedeki sinire ait ağrı, kuvvet azlığı, uyuşukluk ve kas erimesi şikayetleri oluşturur. Lateral reses sendromunda ayağa kalkma ve yürüme ile şiddetlenen ağrı olmakta bel fıtıklarının tam tersine çömelmek ve oturmakla rahatlamaktadır. Bel kemikleri arasındaki disk mesafesinin daralması sonucunda komşu bel kemiklerinin birbirlerine bağlayan eklemlerin birbiri üzerine oturması durumunda bu bölgedeki irritatif durum refleks olarak kas spazmına sebep olmakta, bu da bu eklemlerin çevresinde stress ve ödeme yol açmaktadır. Bu klinik tablo bel kaslarında spazma ve bel eklemlerinde lokal hassasiyete neden olmaktadır.

Kas spazmının oluşturduğu bel ağrısı çoğu zaman bel bölgesinde görüldüğü gibi boyun bölgesinde de görülebilir ve ayrıca yayılıcı karakter olarak ense ve başın arka kısmında ağrılara yol açabilir.

Bu ağrılı sendromu oluşturan faset eklemdeki irritatif durumun ortadan kalkması ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Faset denervasyonu denen uygulamanın esasını da bu anormal irritatif durumun kaldırılması teşkil etmektedir.

Dr. Erkan Gürgen

1968 İstanbul doğumlu Erkan Gürgen, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında yine aynı üniversitenin Nöroşirurji ana bilim dalında ihtisasını tamamlayarak. beyin ve sinir cerrahisi uzmanı oldu.

Mecburi hizmetini Bingöl’de tamamlayan Dr. Erkan Gürgen:

1999~2007 TDV 19 Mayıs Hastanesi, Uzman
2007~2011 Medikalpark Bahçelievler Hastanesi, Başhekim
2011~2013 Özel Silivri Anadolu Hastanesi
2011~2013 Bahçelievler Aile Hastanesi
2013~2014 Bakırköy İncirli Ethica Hastanelerinde çalışmış,

Halen:

BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi
Silivri Kolan Hastanesi
hastanelerinde omurilik cerrahisi uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Çalışmalarına omurilik sağlığı konusunda yoğunlaştıran Dr. Erkan Gürgen, özellikle omurilik cerrahisi alanında:

Bel ve boyun fıtığı mikro-cerrahisi
Omurilik kırıkları ve vertebroplasti ameliyatları
Omurilik daralması
Bel kayması vida ile sabitleme ameliyatları
gerçekleştirmektedir.

Dr. Erkan gürgen’in omurilik cerrahisi alanında yurt içi ve yurt dışı bir çok kurs katılım sertifikası vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.