Blog Tedaviler

Bel Kayması (Spondilolistezis) Nedir?

Bel omurlarından birinin, bir alttaki omur üzerinde kaymasıdır. En sık omur kayması öne doğru olur. Buna tıpta spondilolistezis denir. Çok az geriye doğruda kayma da olabilir, bu duruma da retrolistezis denir. Yetişkinlerde spondilolistezis (bel kayması) %4-8 sıklıkta görülmektedir.

Spondilolistezis öne doğru kaymanın miktarına göre 4 dereceye ayrılır.

  1. derecede omur ön-arka çapının dörtte biri,
  2. derecede omur ön-arka çapının dörtte ikisi,
  3. derecede dörtte üçü,
  4. derecede tamamı öne kaymıştır.

Bel kaymasında ağrı genellikle beldedir fakat, genital bölgeye ve uyluk arka yüzeyine ve hatta ayağa kadar da yayılabilir. Kök basısı varsa; siyatalji şeklinde ağrı ve parestezik yakınmalara ( uyuşma, hissizlik hissi ) yol açabilir. Ağrı hareketle, ayakta durmakla artar, genellikle istirahatle azalır veya kaybolur. Erkeklere göre bayanlarda daha sık rastlanır.

Bel kayması tanısı nasıl konur?

Teşhis, yandan çekilen bel röntgeni ile konulabilir. Bel kaymasında eğer ağrı varsa hastaya istirahat verilir. Ayakta lumbostat korse ile desteklenir. Ağır yük kaldırmamalı, fazla kilolu ise zayıflatılmalıdır. Ağrı ve kas spazmını azaltması için fizik tedavi+ilaç tedavisi uygulanır.

Ağrı ve kas spazmı hafifledikten sonra karın-sırt-bel-kalça kaslarını güçlendirici egzersizler verilip koruyucu, tekrarını önleyici tedaviye geçilir. Günlük yaşam aktiviteleri düzene sokulur.
Genellikle bu tedavilerle 1. derece bel kaymaları ve bazı 2. derece bel kaymalarında başarılı sonuç alınmakta, hastalar ağrılarından kurtulmaktadır.

Ne zaman ameliyat gerekir?

  • Koruyucu (ameliyat dışı) tedavilere cevap vermeyen hastalar,
  • 2. derecenin üzerinde ( %50’den fazla ) kayması olanlar,
  • Sinir kökü basısı ve spinal stenoz bulguları ile birlikte % 30 – 50‘ den büyük kaymalardır. Bu tip hastalarda cerrahi füzyon ve dekompresyon önerilir.

Çocuklarda tanı ve tedavi

Çocuklarda bel kayması varsa 4-6 aylık ara ile çekilen grafilerle kaymanın seyri belirlenmelidir. Özellikle, 1. derece bel kayması olan ve yakınmasız çocuklar takibe alınmalı ve ağır yük kaldırmamaları öğütlenmelidir. Travmatik sporlardan kaçınmaları gerekmektedir. Şikayetleri olan çocuklar izlenmeli ve fizik tedavisi, ilaç tedavisi (konservatif tedaviler) uygulanmalıdır. Çocuklarda bel flexion egzersizleri etkilidir. Ancak 2. derecenin üzerindeki kaymalarda semptomlar dikkate alınmaksızın, semptomların devamlı olması ve fizik tedavi-ilaç – istirahat’e (konservatif tedavilere) cevap vermemesi halinde ise kaymanın derecesine bakılmaksızın cerrahi füzyon yapılır.

Dr. Erkan Gürgen

1968 İstanbul doğumlu Erkan Gürgen, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında yine aynı üniversitenin Nöroşirurji ana bilim dalında ihtisasını tamamlayarak. beyin ve sinir cerrahisi uzmanı oldu.

Mecburi hizmetini Bingöl’de tamamlayan Dr. Erkan Gürgen:

1999~2007 TDV 19 Mayıs Hastanesi, Uzman
2007~2011 Medikalpark Bahçelievler Hastanesi, Başhekim
2011~2013 Özel Silivri Anadolu Hastanesi
2011~2013 Bahçelievler Aile Hastanesi
2013~2014 Bakırköy İncirli Ethica Hastanelerinde çalışmış,

Halen:

BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi
Silivri Kolan Hastanesi
hastanelerinde omurilik cerrahisi uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Çalışmalarına omurilik sağlığı konusunda yoğunlaştıran Dr. Erkan Gürgen, özellikle omurilik cerrahisi alanında:

Bel ve boyun fıtığı mikro-cerrahisi
Omurilik kırıkları ve vertebroplasti ameliyatları
Omurilik daralması
Bel kayması vida ile sabitleme ameliyatları
gerçekleştirmektedir.

Dr. Erkan gürgen’in omurilik cerrahisi alanında yurt içi ve yurt dışı bir çok kurs katılım sertifikası vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.