Tedaviler

Boyun Düzleşmesi Nedir?

8 / 100

Boyunda bulunan doğal içbükey eğriliğin kaybolması halidir. Omurgayı oluşturan 33 omurun yedisi boyun bölgesinde bulunur. Boyun omurları arasındaki normal biyomekanik yerleşim gereği oluşan arkaya doğru olan içbükey eğrilik vardır.

Boyun düzleşmesinin nedenleri

Boyun düzleşmesinin en yaygın nedeni, uyanıkken veya uyurken uzun süre bozuk bir duruşta kalmaktır. İnsanın evrimsel süreçteki doğal yapısı oturmak üzerine değildir. Ayakta durmak ve çalışmak üzerinedir. Fakat modern çağ insanlarının çoğu oturarak çalışmaktadır. Ofis çalışanlarının çoğu günde 6-10 saati bilgisayar karşısında geçirmekte, eve geldiklerinde de bununla yetinmeyip evde de aynı düzeni sürdürmektedir. Sürekli başın ağırlık ekseninin öne doğru durması sonucunda da omurlar arasındaki normal biyomekanik dizilim bozularak düzleşme ortaya çıkmaktadır.

Bunun haricinde aşağıdaki nedenler de sıralanabilir:

Dejeneratif disk hastalığı: Yaşlandıkça, omurlar arası diskler dejenere olmaya başlar

İyatrojenik bozukluk: İyatrojenik tıbbi bir prosedürün istenmeyen sonucu demektir. Boyun düzleşmesi de iyatrojenik olabilir.

Doğuştan gelen (konjenital) bozukluklar: Konjenital hastalıklar ya da doğum kusurları, doğumdan kaynaklanan rahatsızlıklardır.

Travma: Travmalar servikal boyun düzleşmelerine hatta servikal kifozlara neden olabilir. Bir araba kazası, düşme veya spor yaralanması dahil olmak üzere birçok darbe travmaya neden olabilir.

Tümörler ve enfeksiyonlar: Bu bölgelerde gelişen tümör ve enfeksiyonlar şişlik yaratarak boyunun doğal kıvrımının bozulmasına neden olabilir.

Boyun düzleşmesine bir hastalık diyemeyiz ancak uzun süre devam etmesi halinde omurgadaki yük aktarımı bozulmuş olduğundan omurlar arasındaki disklerde dejenerasyon, fıtık, kireçlenme, bağlarda zorlanma ve tutulmalara bağlı ağrılı problemlere yol açabilir.

Tanı ve Tedavi

Boyun düzleşmesinin en sık görülen belirtisi kas ağrısıdır. Kişinin duruşu görsel olarak muayene edilerek anlaşılabilir ama net olarak röntgen filmlerinde görülebilir. Kişide ağrılı bir boyun yoksa sadece duruş önerileri ve egzersiz yeterlidir.

Egzersiz Tedavisi

1. Egzersiz: Sırtınız sandalyeye yaslanmış ve baş dik konumda olmalıdır. Monitör yüksekliği göz hizasında olmalıdır. Sandalye yüksekliği dizler kalça ile aynı seviyede olacak şekilde olmalıdır (dizler 90 derece). Dirsek desteklenmeli ve açısı 90 derece olmalıdır. El bileği ise düz konumda olmalı gerekirse bilek alttan bir pad ile desteklenmelidir.

2. Egzersiz: Oturarak yapılabildiği gibi yatarak da yapılabilir. Boyuna bir havlu yerleştirilir. Eller ile havlu öne doğru çekilirken kafa geriye doğru ittirilerek direnç verilir, 5 e kadar sayılıp gevşenir. Bu hareket 10 defa yapılır. 10 tekrarlı hareket aralara ikişer dakika dinlenme konularak 3 set halinde yapılır. Sabah, öğle, akşam tekrarlanır.

Dikkat!

Hastanın boynu ağrılı ise önce boyun ağrısının geçirilmesi gerekir. Bu durumda ağrıya sebep olanın sadece bir zorlanma mı yoksa fıtık kireçleme gibi bir problem mi olduğu ayırt edilmelidir.

Önerilen yatış şekli

Yastık boyun boşluğunu dolduracak boyun destekli bir yastık olmalıdır. Yan ya da sırt üstü yatışta boyun boşluğu desteklenmelidir.

Dr. Erkan Gürgen

1968 İstanbul doğumlu Erkan Gürgen, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında yine aynı üniversitenin Nöroşirurji ana bilim dalında ihtisasını tamamlayarak. beyin ve sinir cerrahisi uzmanı oldu.

Mecburi hizmetini Bingöl’de tamamlayan Dr. Erkan Gürgen:

1999~2007 TDV 19 Mayıs Hastanesi, Uzman
2007~2011 Medikalpark Bahçelievler Hastanesi, Başhekim
2011~2013 Özel Silivri Anadolu Hastanesi
2011~2013 Bahçelievler Aile Hastanesi
2013~2014 Bakırköy İncirli Ethica Hastanelerinde çalışmış,

Halen:

BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi
Silivri Kolan Hastanesi
hastanelerinde omurilik cerrahisi uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Çalışmalarına omurilik sağlığı konusunda yoğunlaştıran Dr. Erkan Gürgen, özellikle omurilik cerrahisi alanında:

Bel ve boyun fıtığı mikro-cerrahisi
Omurilik kırıkları ve vertebroplasti ameliyatları
Omurilik daralması
Bel kayması vida ile sabitleme ameliyatları
gerçekleştirmektedir.

Dr. Erkan gürgen’in omurilik cerrahisi alanında yurt içi ve yurt dışı bir çok kurs katılım sertifikası vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.