Oksipital Nevralji Nedir?

15 Aralık 2020by Orhan Toker8

Oksipital nevralji, kafa derisinden geçen sinirlerin iltihaplanmasına denir. Boyun, başın arka tarafı veya kulak arkalarında hissedilen şiddetli zonklama veya şok benzeri ağrı hissine neden olur.

Oksipital sinirler, boyun sinirlerinin 2. ve 3. dallarından çıkan, başın arka tarafına doğru uzanan sinirlerdir. Bu sinirler, kafanın en tepesinden ense köküne kadar olan hislerden sorumludur.

Şayet oksipital sinirler bası altında ise ya da travmaya maruz bırakıldıysa; ense kökünden başlayan ve yukarıda kafanın üzerine uzanan ağrı, karıncalanma ve elektrik şok benzeri şikayetleri ile karşımıza çıkabilir.

Oksipital Nevralji Nedenleri

Oksipital nevralji kafa travması, boyunda sinir sıkışması veya artrit gibi problemler sonucunda gelişebilirken, çoğunlukla herhangi bir sebep olmaksızın da ortaya çıkabilir.

Oksipital nevralji, boyunda sıkışmış sinirlerin veya kas gerginliğinin bir sonucu olabilir veya baş ya da boyun yaralanmalarından da kaynaklanabilir.

Aşağıdakilerden herhangi biri oksipital nevraljinin nedenleri olsa da, birçok vaka kronik boyun gerginliğine veya bilinmeyen kökenlerine bağlanabilir.

 • Üst servikal omurganın kireçlenmesi
 • Dejeneratif servikal omurga değişikliklerinden dolayı oksipital sinirlerin veya C2 ve / veya C3 sinir köklerinin sıkışması
 • Servikal disk hastalığı
 • C2 ve C3 sinir köklerini etkileyen tümörler
 • Gut
 • Diyabet
 • Kan damarı iltihabı
 • Enfeksiyon

Oksipital Nevralji ne sıklıkta karşımıza çıkar?

Oksipital nevralji nadir görülür. Bununla beraber diğer baş ağrısı ve migren olgularında oksipital sinirin atak sırasında etkilenmiş olması daha sıktır.

Oksipital Nevralji Belirtileri

Oksipital nevralji çoğu zaman migren veya diğer baş ağrısı türleriyle oldukça sık karıştırılmaktadır. Bu yüzden konusunda uzman bir hekim tarafından tüm semptomlar ele alınarak değerlendirilmelidir.

Oksipital nevraljinin sık karşılaşılan belirtileri şunlardır;

 • Ense kökünden başlayan ve başın bir veya her iki tarafında aralıklı şok veya sürekli ağrı görülmesi
 • Yanma ve zonklama
 • Göz ağrısı
 • Saç tarama işlemi sırasında şiddetli ağrı
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Mide bulantısı gibi belirtilere neden olmaktadır.

Oksipital Nevralji Teşhisi Nasıl Konulur?

Yukarıda belirttiğimiz şikayetleriniz varsa önce bir beyin ve sinir cerrahisi uzmanına görünmelisiniz. Uzman doktor tarafından yapılan nörolojik muayene sonucunda; hastada oksipital sinir dağılımı boyunca, ataklar arasında ağrılı ya da ağrısız olabilen, aniden batma şeklinde bir ağrı var sinirlerin üzerinde aşırı hassasiyet oluyor ve sinirlerin üzerine uygulanan lokal anestezik sonrası ağrı geçiyorsa oksipital nevralji tanısı konabilir.

Ayrıca teşhis esnasında üç boyutlu görüntüleme cihazları olan MR ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi medikal teknoloji cihazlarından faydalanılabilir.

Oksipital Nevralji Tedavisi

Fizik tedavi, ısı uygulama, ilaç enjeksiyonu, RF ile termokoagülasyon (radyo frekans enerjisi ile ısı oluşturulması sonucunda sinirler arasındaki iletişimin kesilmesi), stimülasyon, cerrahi dekompresyon (sinirlere baskı yapan oluşumların bağlantısının kesilmesi). Günlük pratikte enjeksiyon ile tanı koyulmuş olan hastalarda stimülasyon etkin tedavi seçeneklerinden biridir.

8 comments

 • Barış Yıldız

  8 Mayıs 2021 at 15:26

  Erkan bey hocam iyi günler iyi çalışmalar diliyorum. Sayın hocam sanki beynim de mıknatıs var ve aşağıdan yukarıya doğru bi elektrik akımı çekiyor bu belirti sizin bu yazınızda ki oksipital nevralji hastalığı olabilir mi yardımlarınız için çok teşekkür ederim .

  Reply

  • Orhan Toker

   15 Mayıs 2021 at 06:56

   Merhaba,

   Bunu anlamak için muayene olmanız gerekmektedir. Size en yakın beyin ve sinir cerrahisi uzmanına görünmenizi tavsiye ederim.

   Dr. Erkan Gürgen

   Reply

 • Özlem

  24 Temmuz 2021 at 19:27

  Ekan hocam merhaba başımın sol tarafımda enseden başlayan bir agrım var bu ağrı durup dururken oluştu migrenim var evet ama bir kaç gün icinde migrenim geçerdi bu gecmiyo 5dk ağrı dinde bile sonra uzun süre tekrar devam ediyor gözüme de vuruyo zaman zaman bu ağrı ağrı kesici de fayda etmedi sadece başımı yastığa koyduğunda biraz geçiyor gibi oluyo sonra yeniden başlıyo ne yapabilirim bana yardımcı olabilirmisiniz?

  Reply

  • Dr. Erkan Gürgen

   2 Eylül 2021 at 07:26

   Merhaba Özlem hanım, geçmiş olsun.

   Ağrınız benim uzmanlı alanımla ilgili değil. Bir nöroloji uzmanına gözükmenizde fayda var.

   Reply

 • Sedat

  31 Temmuz 2021 at 17:43

  Merhaba hocam saçımı tararken ağrı var boynum gergin iki fıtık var düzleşme ama saçımı yıkayınca ağrı geçiyor bir gün sonra yine ağrı oluyor kafamın arkadında ezik gibi çürük gibi ağrılar var teşekkür ederim

  Reply

  • Dr. Erkan Gürgen

   2 Eylül 2021 at 07:26

   Merhaba,

   Bu şikayetleriniz boyun fıtığından kaynaklı olamaz. Boyun fıtığınız kollara doğru vuran şiddetli ağrı ve kollarda güçsüzlük, his kaybı yapabilir. Böyle şikayetleriniz varsa lütfen (532) 371 10 12 numaralı hattımdan bana ulaşınız.

   Reply

 • Ali karataş

  26 Kasım 2021 at 05:12

  Merhaba Erkan hocam. Boynumun arkasından başlayarak başımın üstüne yavaş yavaş yayılan bir elektrik çarpması şeklinde ağrı var. boynumu aşağı yukarı oynatınca bu ağrı oluyor. Olmadığı zamanlarda ise boynumun sağ ve sol tarafında anlık bir batma oluyor ve beynime direk etki ediyor. Bu ağrı olunca yutkunmam ve nefes almam etkileniyor. başıma vuran ağrılar konuşamı da etkiliyor. Sanki hafızamda bir anlığına kayboluyor. Boyunluk takınca bu ağrı yavaşladı. Boyun mr ıçekildim. C3 C4, C5 C6 ve C6 C7 de disk dejenerasyonu çıktı. Bu ağrı ayrıca sıcak duş aldığımda da geçiyor. Bir çok doktor görmeme rağmen anksiyete diyip işin içinden çıktı. Sadece bir tanesi gabapentin ilacı verdi. O da hiç bir etki etmedi.Acaba ne yapmam lazım. Yardımlarınız ve zamanınız için teşekkürler.

  Reply

  • Dr. Erkan Gürgen

   8 Aralık 2021 at 05:25

   Merhaba Geçmiş olsun.

   Dilerseniz sizi muayene edebilmem için BHT Clinic İstanbul Tema hastanesinden randevu alabilirsiniz.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.erkangurgen.com/wp-content/uploads/2022/12/Erkan-Gurgen-Brand-Logo-Black-640x181.png

Tüm Hakları Saklıdır 2022. Desing By Altechin