Bel Fıtığının Tekrarlamaması İçin Bunlara Dikkat

Toplumda sık görülen bel fıtığında hastalar genellikle ameliyattan sonra fıtığın tekrarlamasından endişe duyuyor. Ancak bu durumun yaşanmaması; ameliyat tekniği kadar kişinin yaşam tarzıyla da alakalı.

Bel fıtığının ameliyattan sonra tekrar etmesi mümkündür. Ancak bu oran bugüne kadar yapılmış araştırmalarda bel fıtığı ameliyatı için kullanılan tüm yöntemlerde %5-11 arasında değişmekle birlikte mikro cerrahi yönteminde daha az görülmektedir.

Bel bölgesinde bulunan fıtıklaşmış bir disk boşaltıldığında geride daha dört adet sağlam disk kalır ve bu diskler görevlerini sürdürmeye devam eder. Bunların zamanla bozulması, yeni bel fıtığının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Fıtık ameliyatı olmuş hastalarımıza şunları tavsiye edebiliriz:

  • Ameliyat öncesi ve sonrasındaki sigara kullanımı, yaş ve kilo gibi etkenler bel fıtığının tekrarlamasına yol açabiliyor.
  • Bel fıtığı ameliyatlarından sonra da ameliyat yerinde yapışıklık yani granülasyon dokusu oluşmaktadır. Bu yapışıklık normalden fazla görülüyorsa bir kitle oluşturarak omuriliğe ve sinirlere baskı yapmaya başlamaktadır. Yapışıklıkların oluşmasında uygulanan cerrahi yöntemin önemi kadar hastanın sigara kullanımının büyük etkisi vardır.
  • Eğer sigara içiliyorsa kesinlikle bırakılmalıdır. Sigaranın içindeki nikotin ve diğer 140 adet kimyasal madde damarlarda daralmaya ve dolayısıyla ameliyat yerinde kanlanmanın azalması yolu ile yara iyileşmesinin yavaşlamasına neden olmaktadır.
  • Hastanın ameliyat sonrası yaşamına daha fazla özen göstermesi ve ameliyat sonrası önerilere tam anlamıyla uyması gerekmektedir.
  • Ameliyat sonrası istirahat etmesi gerekmektedir.
  • İlk 2 haftalık sürede merdiven çıkmak gerekli ise basamakları birer birer, her basamakta bir ayağın yanına diğerini getirerek çıkılmalıdır.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

https://www.erkangurgen.com/wp-content/uploads/2022/12/Erkan-Gurgen-Brand-Logo-Black-640x181.png

Tüm Hakları Saklıdır 2022. Desing By Altechin