Blog Omurga Sakatlıkları Tedaviler

Dejeneratif Disk Hastalığı Nedir?

Bel ağrısı ve boyun ağrısının en yaygın nedenlerinden biridir. Basitçe söylemek gerekirse, bu hastalık ağrının semptomlarını ve muhtemelen omurganın dejenere diskinden kaynaklanan zayıflık veya uyuşma hissini yansıtır. Tanım basit gibi görünse de dejeneratif disk hastalığı tanısı alan birçok hasta, bu teşhisin tam olarak ne anlama geldiğini anlayamamaktadır.


Konuyla ilgili sıkça sorulan sorular şu şekildedir:

  • Otuzlu yaşlarımda bu kadar çok acı varsa, yaşla birlikte daha kötü olur mu?
  • Kalıcı bir bozukluk/sakatlık olabilir mi?
  • Spor yapabilir miyim?
  • Hastalık omurganın diğer bölümlerine yayılır mı?
  • Dejenere diskler kalıcı hasara neden olacak mı?
  • Ameliyat gerekli midir?

Dejeneratif disk hastalığının doğal geçmişi nispeten iyi huyludur. Ağrı aralıklı olma eğilimindedir ve bazen kötüleşiyor gibi görünse de ağrılı belirtiler genellikle aşamalı olarak artma eğilimde değildir. Disk bozulması ilerledikçe, bel ağrısı ve diğer belirtiler, kötüleşme yönünde artmaz.

Birçok hasta, yalnızca 35 yaşındayken bel ağrısına yakalanıp, ağrılarının kötüleşmesinden ve ilerde tekerlekli sandalyeye mahkum olmaktan endişe duymaktadır. Çünkü “dejeneratif disk hastalığı” tanısı, ilerleyici, tehditkar bir hastalık gibi göründüğü için birçok hastaya endişe verir. Bununla birlikte, bu gerçekten bir hastalık değildir ve hatta bir bozukluk bile değildir.

Çoğu kimse için dejeneratif terimi, anlaşılır bir şekilde semptomların yaşla birlikte daha da kötüleşeceği anlamına gelir. Ancak, bu terim, belirtiler için geçerli değil, zamanla diskin bozulma sürecini açıklamaktadır. Bununla birlikte, hastalar sırt ağrısını gidermek ve işlevlerini sürdürmek için bir yol bulabilirse, doğal süreç gerçekten oldukça elverişlidir. Devamlı disk dejenerasyonu ile, disk alanı içindeki tüm enflamatuvar proteinler sonunda yanacak ve disk sıkılaşacak ve böylece mikro hareketi azaltacaktır.

Anatomi ve Fonksiyon Nasıldır?

İntervertebral disk bir jöle çöreğine benzetilmiştir. Sert bir dış tabaka oluşturan bir dizi katmandan ve içinde bulunan yumuşak, jöle benzeri materyalden oluşur.

Annulus Fibrosus – Diskin sağlam, sert dış katmanı: Disk alanındaki sinirler, halka fibrozun en çok dış kısmına nüfuz eder. Diske az innervasyon olmasına rağmen, halka içindeki bir yırtık dış kısma ulaştığında sinirler hassaslaşırsa önemli bir sırt ağrısı haline gelebilir. Devamlı bozulma ile disk çevresindeki sinirler aslında disk alanına doğru büyür ve ağrı kaynağı olur.

Nucleus Pulposus – jöle benzeri iç disk materyali: Diskte bulunan iç malzeme olan çekirdek pulposusu, büyük miktarda iltihap proteinleri içerir. Bu iç disk materyali diskin dışına çıkarsa ve bir sinir kökü ile temasa girerse, sinir kökünü infla eder ve bacaktan aşağıya (siyatik veya lumbar radikülopati) veya kola aşağıya doğru ağrı yaratır (servikal radikülopati). Aynı şekilde, disk boşluğundaki enflamatuvar proteinlerden herhangi biri dış halkaya sızarsa ve bu bölgedeki ağrı liflerine dokunursa, bel ağrısı veya boyun ağrısı yaratabilir. Biz doğduğumuzda, disk süngerimsi kalitesini veren ve bir amortisör olarak işlev görmesine izin veren yaklaşık % 80 sudan oluşur. Yaşlandıkça, su içeriği azalır ve disk bir amortisör olarak daha az yetenek kazanır.

Dejeneratif Disk Hastalığında Değişkenlik

Bazı yıpranmış (dejeneratif) disklerin neden acı verdiği tam olarak belli değildir. Muhtemelen disklerin ağrılı olabilmesi için çeşitli nedenler vardır.

Dejeneratif disk hastalığından kaynaklanan ağrı ile ilgili bazı teoriler vardır:

  • Eğer bir disk yaralanmış veya yozlaşmış ise, disk hasarından kaynaklanan dayanıksızlıktan dolayı ağrılı hale gelebilir, bu da iltihap reaksiyonuna neden olabilir ve bel ağrısına neden olabilir.
  • Bazı insanların dış halkaya daha derin nüfuz eden sinir uçları varmış gibi görünür ve yıpranma olmuş diskin ağrı kaynağı haline gelmesine daha duyarlı olduğu düşünülmektedir.

Kesin nedenler bilinmemekle birlikte, bir diskin zamanla nasıl bozulduğu konusunda genel kabul görmüş bir teori yoktur.

Dr. Erkan Gürgen

1968 İstanbul doğumlu Erkan Gürgen, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1999 yılında yine aynı üniversitenin Nöroşirurji ana bilim dalında ihtisasını tamamlayarak. beyin ve sinir cerrahisi uzmanı oldu.

Mecburi hizmetini Bingöl’de tamamlayan Dr. Erkan Gürgen:

1999~2007 TDV 19 Mayıs Hastanesi, Uzman
2007~2011 Medikalpark Bahçelievler Hastanesi, Başhekim
2011~2013 Özel Silivri Anadolu Hastanesi
2011~2013 Bahçelievler Aile Hastanesi
2013~2014 Bakırköy İncirli Ethica Hastanelerinde çalışmış,

Halen:

BHT Clinic İstanbul Tema Hastanesi
Silivri Kolan Hastanesi
hastanelerinde omurilik cerrahisi uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Çalışmalarına omurilik sağlığı konusunda yoğunlaştıran Dr. Erkan Gürgen, özellikle omurilik cerrahisi alanında:

Bel ve boyun fıtığı mikro-cerrahisi
Omurilik kırıkları ve vertebroplasti ameliyatları
Omurilik daralması
Bel kayması vida ile sabitleme ameliyatları
gerçekleştirmektedir.

Dr. Erkan gürgen’in omurilik cerrahisi alanında yurt içi ve yurt dışı bir çok kurs katılım sertifikası vardır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Yorum

  1. […] yaşlılıktan dolayı disklerde ortaya çıkan dejeneratif disk hastalıkları omurgadaki disklerin incelmesine ve çökmesine neden […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.